Turistika a Relax

Zamagurie

     Zamagurie sa nachádza severovýchodne od Vysokých Tatier (cca 50 km). Pieninský národný park, ktorého je súčasťou, vyniká neobyčajnými prírodnými krásami, bralnatými hrebeňmi, bohatou faunou a flórou. V tomto malebnom regióne nájdeme zachovanú ľudovú architektúru, historické i kultúrne pamiatky, liečivé pramene a kúpele, jedinečné a vzácne druhy fauny a flóry, mnoho možností turistiky, cykloturistiky a aktívneho trávenia voľného času. Oblasť má ideálne podmienky na rozvoj cestovného ruchu a agroturistiky, ponúka dostatok služieb a možností ubytovania v súkromí alebo v rodinných penziónoch. Zaujme tiež typický folklór a tradičné goralské jedlá.

Najväčšou atrakciou je splav na tradičných Goralských drevených pltiach, organizovaný v dĺžke 11 kilometrov po rieke Dunajec, pretekajúcou hlbokým kaňonom Pienin s výhľadom na nádherné belostné vápencové bralá, pozoruhodné skalné útesy a tiesňavy. Nástupné miesta na Slovenskej strane sú za obcou Majere a na začiatku obce Červený Kláštor, splav sa končí pri obci Lesnica, štátnej hranici s Poľskom. Sezóna trvá od 1. apríla do 31. októbra a dĺžka plavby najkrajšou časťou Pienin, Prielomom Dunajca, je 9 kilometrov. Okrem splavu na tradičných pltiach možte splaviť Dunajec aj na vlastných alebo požičaných lodiach.

Na brehu rieky Dunajec sa nachádza obec Červený Kláštor, ktorého história sa spája najmä s národnou kultúrnou pamiatkou - kláštorom zo 14. storočia, zasadeným do nádhernej pieninskej scenérie pod vrchom Tri Koruny. V 14.-16. storočí to bol kartuziánsky a v 18. storočí kamaldulský kláštor. Bol preslávený najmä vďaka mníchovi Cypriánovi pestovaním liečivých bylín a zostavením rozsiahleho herbára, ktorý sa nachádza v Prírodovednom múzeu v Bratislave a je prezentovaný vo fotografickej podobe v objekte kláštora. V časti obce Červený Kláštor – kúpele sa nachádza tiež liečivý mineálny prameň.

Vysoké Tatry

     Vysoké Tatry, vďaka svojmu unikátnemu prírodnému prostrediu poskytujú návštevníkom po celý rok množstvo oddychových aktivít, vhodných pre každého, od najnáročnejších športovcov, až po seniorov a rodiny s maloletými deťmi. Vysokohorská turistika, horolezectvo a lyžovanie v tejto ponuke prevažujú, no okrem nich je tu ešte priestor pre veľa ďalších rekreačných činností, ako je jazda na horskom bicykli, jazdectvo paragliding, plávanie, či rafting. Pri pobyte vo vysokohorskom teréne si musíte hranice svojich možností určiť sami, ak sa necítite na horách celkom bezpečne a nemáte potrebnú výstroj, kontaktujte Spolok horských vodcov, Tatranskú horskú službu, alebo niektorú z lyžiarskych škôl, cestovných kancelárií či športových požičovní. Všetky tieto vysoko profesionálne organizácie Vám zabezpečia bezproblémový priebeh Vašich turistických plánov a zámerov. Vyznavačov extrémnych športov upozorňujeme na fakt, že vo Vysokých Tatrách je každá činnosť mimo vyznačených turistických chodníkov a lyžiarskych trás, možná len so súhlasom Správy Tanap-u.

Ždiar

    Bielovodská dolina je mnohými návštevníkmi Tatier považovaná za najfotogenickejšiu tatranskú dolinu, najmä v jesennom období. Trasa výstupu začína na Hrebienku nad vrcholovou stanicou pozemnej lanovky a pokračuje po červenej turistickej značke k rázcestiu nad Studeným potokom (20 min). V tomto bode prejdeme na na modrú značku a stúpame Veľkou studenou dolinou až k Zbojníckej chate (90-110min). Pokračujeme náročným výstupom do sedla Prielom (2288 m), ktorý trvá 60-80 minút a je najvyšším bodom túry. Zo sedla zostúpime pozdĺž Zamrznutého plesa, cez Litvorovú kotlinu do záveru Bielovodskej doliny (60-80 min), odkiaľ nasleduje už len mierne klesanie resp. dlhá rovinka až do koncového bodu túry, ktorým je autobusová zastávka na hraničnom prechode Lysá Poľana (120-180 min). Cesta autobusom späť do Ždiaru trvá približne 15 minút. Úsek trasy Zbojnícka chata - Lysá Poľana je od 1.11. do 15.6. uzavretý.

Údaje prebraté so súhlasom zo stránok www.tatry.sk, kde nájdete aj ďalšie turistické trasy.

Ostatné turistické ciele v blizkom okolí nájdete na:

http://www.pieniny.sk/ciele/ciele.html

www.tatry.sk

 

 

Záchranári odporúčajú pribaliť si na túru mobilný telefón

Funkčný mobilný telefón s číslami na privolanie pomoci odporúčajú turistom zobrať so sebou do hôr skúsení záchranári. V lavinóznom teréne je rovnako užitočný lavínový signalizátor. Popradská Letecká záchranná služba (LZS) Air Transport Europe (ATE) má tiesňové číslo 18155. Podľa hovorcu LZS ATE Pavla Svetoňa, vrtuľník dokáže odštartovať v priebehu piatich minút, ale dôležité je, aby posádka mala dostatok informácií a mohla sa dobre pripraviť. Aby neblúdila v horskom teréne a dokázala čo najrýchlejšie nájsť miesto nehody.
Preto by mal volajúci aspoň stručne popísať, čo sa na túre prihodilo, ako sú poranenia, prípadne zdravotný stav pacienta, kde k nehode došlo, napríklad názov doliny, chodníka, chaty, miesto v stene a podobne. Volajúci o pomoc by sa mali s dispečingom LZS dohodnúť či a aké znamenie budú dávať vrtuľníku.
Najlepšie je, keď vysoko nad hlavu zdvihnú obe ruky do tvaru V. Do hôr je vhodné pestré oblečenie, aby nesplývalo s terénom. Niekedy sa stáva, že turisti kývajú posádke vrtuľníka na pozdrav a to môže znamenať stratu cenných minút, lebo si ich môže pomýliť s volajúcimi o pomoc.
"Volať o záchranu možno v každom dennom i nočnom čase. Letecká záchranná služba a Horská záchranná služba vždy nájdu nejaké riešenie či už príde pomoc po zemi alebo zo vzduchu," zdôraznil hovorca. Dodal, že v čase príletu vrtuľníka na miesto by mali ľudia zdržiavajúci sa v jeho okolí, uvoľniť priestor, dodržiavať pokyny záchranárov a nechať ich pracovať, keďže najlepšie vedia, čo majú robiť.
Copyright © TASR 2004

Publikované: 23.7.2006 | Aktualizácia: 28.12.2023
Nastavenia cookies